Najważniejsze kroki przed złożeniem roszczenia ubezpieczeniowego

To oczywiste, że cykliści starają się unikać zagrożeń na trasie, ale czasami są one po prostu nieuniknione. W takich przypadkach ogromnym wybawieniem jest zakupiona wcześniej polisa ubezpieczenia roweru. Ubezpieczenie rowerowe zasadniczo chroni posiadacza przed dwoma najczęstszymi zagrożeniami, tj. przed kradzieżą roweru lub jego uszkodzeniem.

Jeśli posiadamy już polisę ubezpieczenia roweru, warto mieć świadomość, jakie dowody należy przedstawić ubezpieczycielowi podczas składania roszczenia. Umożliwia to zebranie wszystkich niezbędnych dokumentów przed wysłaniem zgłoszenia, aby zagwarantować jego bezproblemowe rozpatrzenie. Przedstawiając wszystkie wymagane dokumenty mamy też pewność, że wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie i bez niepotrzebnej zwłoki.

Proces składania roszczeń z tytułu ubezpieczenia roweru różni się w zależności od ubezpieczyciela, a jego celem jest zweryfikowanie, czy zgłaszana kradzież lub wypadek rzeczywiście miały miejsce.

1. Wybór dobrej polisy i firmy ubezpieczeniowej

Zakup odpowiedniej polisy ubezpieczenia roweru jest jedną z najważniejszych kwestii do rozważenia, więc należy przede wszystkim rozejrzeć się za ubezpieczycielem, który cieszy się dobrą reputacją i odznacza się dbałością o dobro klientów. Ubezpieczenie roweru to zazwyczaj indywidualna polisa chroniąca pojazd na wypadek kradzieży lub uszkodzenia. Przed wyborem polisy warto dokładnie przeczytać umowę ubezpieczenia, zwracając szczególną uwagę na zakres ochrony i wykluczenia, a także zapoznać się z ogólnym regulaminem ubezpieczeń danej firmy.

2. Dokumentacja roweru

Zgłaszając roszczenie w następstwie wypadku rowerowego najlepiej jest przygotować zawczasu wszystkie niezbędne dokumenty. W zależności od typu roszczenia, ich zakres może się nieco różnić.

W razie kradzieży ubezpieczyciel może wymagać numeru polisty, kopii sprawozdania policyjnego, numeru IBAN, raportu zdarzenia, kopii faktury zakupu roweru, szczegółowego opisu okoliczności zdarzenia, zdjęć miejsca zdarzenia, a także dostarczenia kluczy do zamka rowerowego.

W przypadku roszczeń wynikających ze szkód spowodowanych przez powódź lub pożar, zazwyczaj wymagany jest numer polisy, faktura zakupu roweru, dane osobowe ubezpieczonego, kopia sprawozdania policyjnego oraz zdjęcia szkód.

Powyższe dotyczy również z reguły roszczeń dotyczących szkód materialnych w następstwie usiłowania kradzieży. W każdym przypadku należy pamiętać o zawiadomieniu służb policyjnych w jak najkrótszym czasie od zdarzenia.

3. Bezzwłoczne poinformowanie ubezpieczyciela o zdarzeniu

Kradzież roweru należy zgłosić policji, a następnie bezzwłocznie powiadomić o zajściu firmę ubezpieczeniową. W razie wypadku powinno się oczywiście najpierw zadbać o własne zdrowie i bezpieczeństwo, a dopiero później zgłosić sprawę ubezpieczycielowi.

4. Zasięgnięcie porady prawnej

W razie niejasności i problemów ze zrozumieniem warunków umowy lub innych dokumentów ubezpieczeniowych warto zawsze zasięgnąć porady prawnika.

Insure your bike nowVersichern Sie Ihr Fahrrad jetztAssurer mon véloVerzeker mijn fietsObtener mi presupuesto

Articles liés

Gerelateerde artikelen