Co dokładnie obejmuje ubezpieczenie roweru?

Wykupując polisę ubezpieczeniową roweru ważnym jest, aby mieć pełną świadomość, co tak naprawdę możemy zyskać i przed czym dokładnie będzie nas ona chronić. Tylko w ten sposób można wybrać odpowiedni do potrzeb pakiet ubezpieczenia w zależności od rodzaju posiadanego roweru.

Ubezpieczenie roweru to po prostu polisa zaprojektowana z myślą o ochronie pojazdu, cyklisty lub obydwu naraz. Aby korzystnie ubezpieczyć rower, należy najpierw zebrać wszystkie informacje dotyczące polisy, zwłaszcza jeśli posiadamy już ubezpieczenie z innego źródła, którego zakres nie jest do końca zadowalający.

Jakie typy rowerów można ubezpieczyć?

Ubezpieczenie roweru może obejmować różne typy pojazdów, w tym m.in.:

  • rowery górskie
  • rowery elektryczne
  • rowery szosowe
  • rowery składane
  • rowery bezłańcuchowe
  • rowery towarowe

Wszystkie wymienione typy rowerów posiadają różny zakres zastosowań i przedziałów cenowych. Przy zakupie ubezpieczenia najlepiej zebrać szczegółową dokumentację określającą typ i cenę posiadanego roweru.

Jakie rodzaje ubezpieczeń roweru są dostępne?

Ubezpieczenie domu i mienia

Ubezpieczenia domu obejmują też jego wyposażenie, w tym również posiadany rower i inne składniki mienia. Tego rodzaju polisy mają jednak pewne wady i nie zaleca się polegania na nich jako jedynej formie ubezpieczenia roweru.

Ich głównym mankamentem jest ograniczenie zakresu polisy do szkód powstałych na terenie ubezpieczonej nieruchomości, co wyklucza wszelkie zdarzenia zaistniałe na trasie. Polisy tego typu niekiedy nie traktują też rowerów jako składnika wyposażenia domu. Większość ubezpieczeń domu i mienia obejmuje wyłącznie elementy wyposażenia o wartości przekraczającej 5633,38 PLN, co oznacza, że tańsze rowery nie są w ogóle chronione. Jeśli zatem posiadany przez nas rower jest wart ponad 5633,38 PLN, warto upewnić się zawczasu, że wciąż będzie on objęty polisą.

Dedykowane ubezpieczenie roweru

Dedykowane polisy rowerowe są najlepszym sposobem na zabezpieczenie posiadanego pojazdu. Firmy ubezpieczające rowery z reguły przystosowują swoją ofertę do potrzeb cyklistów, oferując szerszy zakres ochrony i dodatkowych usług w porównaniu do ubezpieczeń domu i mienia. Ubezpieczenia rowerowe są też najlepszym i najpewniejszym sposobem na uzyskanie odszkodowania w przypadku uszkodzenia lub utraty roweru.

Większość ubezpieczycieli zapewnia korzystne zniżki i wyższe kwoty odszkodowań, choć wymagają też zazwyczaj od klientów stosowania odpowiednich zabezpieczeń ograniczających ryzyko kradzieży. Jako że rowery są znacznie bardziej narażone na kradzież lub uszkodzenie poza domem, polisy rowerowe są generalnie lepszym i bardziej kompleksowym rozwiązaniem.

Nawet w przypadku trudnych do przewidzenia zdarzeń, takich jak przebicie dętki, napad rabunkowy czy kradzież, dobra firma ubezpieczeniowa potrafi przyjść klientowi z pomocą o każdej porze i w razie konieczności pomóc mu wrócić do domu wraz z rowerem.

Co obejmuje Twoje ubezpieczenie roweru?

Dobra polisa ubezpieczeniowa daje poczucie pełnego bezpieczeństwa i spokój ducha podczas jazdy do pracy i codziennego użytkowania roweru, pozwalając uniknąć przykrych niespodzianek na trasie. Jak mawiają, przypadki chodzą po ludziach i to nawet jeśli stosujemy niezbędne środki bezpieczeństwa.

Zakres ochrony

Kradzież roweru:

Przeprowadzone niedawno badania wykazały, że aż 345 tys. gospodarstw domowych we Francji ucierpiało z powodu kradzieży roweru w 2016 roku. Badacze ustalili również, że tylko 7% poszkodowanych zdołało ostatecznie odzyskać skradziony pojazd. Niestety z biegiem czasu liczba kradzieży będzie prawdopodobnie tylko wzrastać w związku z dynamicznym rozwojem rynku rowerów elektrycznych w Europie. Jako że ceny e-rowerów przekraczają często znacząco 5633,38 PLN, stanowią one naturalnie bardzo łakomy kąsek dla złodziei.

Odpowiedzią na rosnące ryzyko jest ubezpieczenie roweru, gdyż polisa pozwala odzyskać wartość roweru w przypadku kradzieży, jeżeli tylko zastosowaliśmy wcześniej niezbędne środki bezpieczeństwa.

Szkody materialne

Firma ubezpieczeniowa pokrywa również koszt naprawy roweru w następstwie kolizji na szosie lub innego rodzaju wypadku.

Wynajem roweru zastępczego

Po wysłaniu zgłoszenia dotyczącego kradzieży lub uszkodzenia roweru, ubezpieczyciel może także pokryć koszt wypożyczenia roweru zastępczego na czas wymiany lub naprawy naszego roweru.

Aby uzyskać więcej informacji o Qover-me, zachęcamy do przeczytania naszej recenzji w WalletBrain.

Insure your bike nowVersichern Sie Ihr Fahrrad jetztAssurer mon véloVerzeker mijn fietsObtener mi presupuesto

Articles liés

Gerelateerde artikelen